POSLOVÉ BOHŮ V NARA PARK... JELÍNCI SHIKA 日本鹿 

01.06.2024

Přestože má Nara má osm památek UNESCO, včetně některých z nejstarších a nejvlivnějších chrámů v zemi a pyšní se neformálním titulem největší koncentrace staveb označovaných jako Národní poklady, stejně je světoznámá především díky populaci přátelských jelínků shika, která se volně pohybuje v Nara Park a na přilehlých chrámových pozemcích. 

Nara, starobylé hlavní město Japonska, živé muzeum plné umění a architektury s více než 1 300 lety historie. Nara byla založena v roce 710 jako první stálé hlavní město Japonska, tehdy se ještě nazývala Heijo. I když byla hlavním městem pouze do roku 784, kdy status přešel na město Nagaoka a pak na Kyoto, zůstává Nara nadále duchovním srdcem Japonska. Město Nara je nádherné v každém ročním období, ale nejvíce září během květu sakur na jaře a při změně barev listí na podzim.

Jelínci shika jsou podle šintoistické mytologie posvátnými posly bohů. Legenda říká, že bůh uctívaný v místním chrámu Kasuga Taisha cestoval do Nara na bílém jelínkovi celou cestu z prefektury Ibaraki severně od Tokyo do hory Mikasa v Nara. Poté začali být jeleni považováni za posvátné a zabití se trestalo smrtí. Jelínci se tak stali symbolem města a jsou dokonce sami také vyhlášeni za Národní poklad.

V minulosti bývali jelínci v Nara využíváni k boji proti hlodavcům, kteří ohrožovali cenné hedvábí a látky. Dnes jsou světoznámou a oblíbenou atrakcí pro turisty, mezi nimiž se nerušeně pohybují, jsou tedy nejen krásní, ale mají také hluboký kulturní význam. Japonci věří, že jejich krmení přináší štěstí a bohatství. V letošním roce se stav stáda odhaduje přibližně na 1300 - 1400 kusů.

Co se týče krmení, můžete je nakrmit sušenkami připravovanými speciálně jen pro ně z pšeničné mouky a rýžových otrub bez cukru, vlastně se jedná o takové jelení suchary. Sušenky koupíte u stánků v parku, cena za dávku krmiva se obvykle pohybuje kolem 150 円 (japonských jenů). Jde o registrovanou ochrannou známku Nadace pro ochranu jelenů v Nara a část zisku jde na projekty spojené s ochranou jelenů. Jelínci jsou ochočení a vůbec se nebojí sami přicházet přímo k lidem a loudit o dobroty, takže je to jedinečná příležitost pro interakci s těmito krásnými zvířaty!

Sušenky shika senbei 鹿煎餅 jsou vyrobeny tak, aby byly pro jeleny bezpečné, a jsou jediným krmivem, které jim můžete dát. Někdy mohou být netrpěliví, když žadoní o svou oblíbenou pochoutku, tak buďte opatrní, zejména s malými dětmi, které se mohou cítit ohrožené. 

Vyhněte se jakémukoliv dráždění jelena nebo pokusu o jeho chycení. Pokud nemáte žádné jídlo, obvykle vás nechají na pokoji, dalších "krmičů" mají kolem stejně mraky... stačí zvednout ruce, abyste ukázali, že jsou prázdné, a jelen půjde dál. 

Protože samci jelena mohou být agresivní, probíhá každý podzim v říjnu slavnost, během níž jsou jelenům bezbolestně stříhány parohy v rituálu, který beze změny pokračuje již od období Edo. Slavnosti se mohou účastnit také turisté.

Zdroj: Nadace pro ochranu jelenů v Nara, oficiální logo

Při kontaktu s jeleny nezapomínejte na tři věci...

  • Nedávejte jim opravdu žádné jiné jídlo kromě speciálních sušenek shika senbei.
  • Jeleny nedrážděte a neobtěžujte, jakkoliv se jeví ochočení, stále to jsou divoká zvířata!
  • Nedávejte jim a ani po sobě nenechávejte žádné odpadky, jako je papír nebo plast... může je to zabít, a bohužel také zabíjí. Každý rok dochází k úmrtí několika desítek kusů této nádherné zvěře právě z důvodu pozření plastových obalů odhozených neukázněnými turisty. Proto jsou v parku umístěny veřejné odpadkové koše, které jinak v Japonsku nejsou na ulicích k nalezení a to zcela záměrně. Japonci jsou vychováváni od malička k tomu, aby si své odpadky odnesli domů a tam je patřičně roztřídili. Do nedávna nebyl ani jeden jediný koš například při výstupu na Fuji-san, jenže kvůli neustále rostoucímu počtu turistů, a tím i odpadků, se nakonec japonské úřady rozhodly ustoupit a koše zde umístit. 

Stávající divoká zvěř v regionu je po generace silně utvářena environmentálními faktory a lidskou činností. Urbanizace a lov snižují populace volně žijících živočichů. Některé kulturní nebo náboženské praktiky však dokázaly zachovat místní zvířecí populace. Například lesy kolem náboženských svatyní v Japonsku historicky zakazovaly lov a v důsledku toho poskytují útočiště některým druhům zvířat. A právě japonský jelen (Cervus nippon), který je historicky považován za svatou bytost, je toho příkladem.

O jelíncích shika, uctívaném zvířeti, nacházíme zmínky v mnoha japonských mýtech a starověké literatuře, koexistuje s lidmi po dlouhá staletí. Lidské aktivity, jako je lov a budování osad, však vedly ke kolísání jejich počtu.

Podle předchozích studií byl Nara Park na severním japonském poloostrově Kii, útočištěm jelenů již od starověku. Lov v lesích kolem důležitých svatyní v Nara, jako jsou svatyně Kasuga Taisha a chrám Todaiji, je přísně zakázán. Tyto náboženské svatyně fungují jako chráněné oblasti a úkryty divoké zvěře již více než tisíc let. Existence chráněných biotopů vyvolává mezi vědci některé zajímavé otázky. Pokud jsou například jeleni shika chráněni v Nara po staletí, je současná populace jelenů zde geneticky odlišná od ostatních populací jelenů shika v této oblasti?

Při hledání odpovědí se výzkumný tým z Fukušimské univerzity rozhodl blíže podívat na genetickou strukturu a historii jelenů shika na poloostrově Kii. Studie, jejímž autorem je docent Shingo Kaneko, spolu se spoluautory Dr. Toshihito Takagi a bývalým profesorem Nara University of Education, Harumi Torii, byla publikována v lednovém vydání Journal of Mammalogy 2023.



Tým shromáždil 294 vzorků svalů a krve jelenů shika z 30 míst na poloostrově Kii v letech 2000 až 2016 a rozdělil je do 8 populací zahrnujících západní, střední a východní oblasti Kii. Pomocí těchto informací identifikovali 3 odlišné genetické skupiny, z nichž pouze 1 měla jedinečný haplotyp, což ukazuje na velmi omezený tok genů napříč její mateřskou linií. 

Zajímavé je, že tato izolovaná skupina zahrnovala jeleny v okolí svatyně Kasuga Taisha, zřejmě proto, že samice jelena shika mají tendenci méně migrovat a raději zůstávají ve svém vlastním přirozeném prostředí. Tyhle vědecké informace však ale běžného člověka příliš nezajímají, pro turisty je důležité jen to, že mají unikátní příležitost dostat se do bezprostřední blízkosti krásných divokých zvířat. Jde opravdu o úžasný zážitek!