KONTROVERZNÍ TÉMA PODRUHÉ... PSÍ MASO V SEVERNÍ KOREJI
Před zhruba šestnácti měsíci se v českých médiích objevil tento článek "Psi jsou trendem buržoazní ideologie, prohlásil Kim Čong-un a nařídil jejich hromadné odebrání a zpracování". (Zdroj: 19/8/2020, lidovky.cz, autor: Andrea Řepková)
Vůdce KLDR Kim Čong-un prohlásil, že domácí mazlíčci jsou symbolem "buržoazie" a "dekadence". Proto nařídil, aby úřady psy od majitelů v Pchjongjangu odebraly. Ty nyní čeká osud v severokorejských zoologických zahradách nebo restauracích, které se specializují na zpracování psího masa.
"Severokorejský diktátor už v červnu oznámil, že vlastnictví domácího mazlíčka je od nynějška v rozporu se zákonem a odsoudil chov psích mazlíčků jako poskvrněný trend buržoazní ideologie," uvedl deník Daily Mail. Přitom ještě v říjnu 2018 sám Kim Čong-un daroval pár čistokrevných loveckých psů plemene Pungsan jihokorejskému prezidenotvi Mun Če-inovi jako symbol míru mezi oběma národy.
Podle zdroje, který se vyjádřil pro jihokorejský deník Čoson Ilbo, identifikovaly severokorejské úřady domácnosti, které doma psy chovají, a nyní je nutí, aby se jich dobrovolně vzdaly. Na výběr však příliš nemají. Pokud tak neučiní, mazlíčky jim úřady násilně zabavují. "Odvážejí je do státních zoologických zahrad, v horším případě do restaurací, které se zaměřují na přípravu psího masa," sdělil zdroj pro jihokorejské médium.
Na Korejském poloostrově je maso dlouho považováno za pochoutku, i když například v Jižní Koreji tato tradice pomalu mizí. Maso je v restauracích podáváno například v pikantní polévce nebo s dušenou zeleninou. Oblíbené je také proto, že v chladných měsících dokáže jeho konzumace zvýšit tělesnou teplotu. Na druhou stranu však vydrží i vyšší teploty v letních horkých měsících a navíc je energeticky hodnotné.
Čoson Ilbo uvedl, že majitelé domácích zvířat sice "proklínají Kim Čong-una za jeho zády", existuje však jen málo způsobů, jak se mohou proti novým nařízením ohradit veřejně. Neuposlechnutí by totiž mohlo být vyloženo jako akt vzdoru vůči vůdci, který sám sebe rád nazývá "Nejvyšší důstojností".
Tento krok podnikl Kim Čong-un možná i proto, že jeho země aktuálně trpí nedostatkem potravin. Nedávná zpráva OSN uvedla, že tomuto problému čelí až 60 procent z 25,5 milionu obyvatel Severní Koreje. Situace se ještě zhoršila mezinárodními sankcemi, které byly na zemi uvaleny kvůli jejím jaderným raketovým programům.
V loňském roce pak byla Severní Korea mimo jiné těžce zasažena řadou přírodních katastrof, které ovlivnily sklizeň, a tento měsíc ji zasáhly opět záplavy, kdy byly plodiny v klíčových zemědělských oblastech zničeny. Téměř 100 000 akrů orné půdy bylo zaplaveno, 17 000 domů a více než 600 veřejných budov zničeno.
Severní Korea tedy čelí rozsáhlému nedostatku potravin, který je ještě umocněn rozhodnutím uzavřít hranici s Čínou kvůli nebezpečí nákazy koronavirem. Peking je totiž hlavním podporovatelem Pchjongjangu a zdrojem velkého množství potravy potřebné k nasycení Severokorejců.
Vzhledem k tomu, že vepřové a hovězí maso je pro většinu obyčejných lidí téměř neslýchaným luxusem, může být "psí" nařízení považováno za způsob, jak v nadcházejících měsících odvrátit v zemi hrozbu hladu.
Pozn. Jolany Heklové: Za kvalitu fotografií u posledních dvou článků o psím mase se tímto omlouvám, pořídila jsem je při svých cestách v centru korejského Soulu a vietnamské Hanoje, a jejich "roztřesenost" je jednoznačně způsobena tím, že ani mě, coby celoživotní pejskařce toto téma opravdu nedělá dobře, nicméně na druhou stranu nelze se tvářit, že se uvedené neděje. Ostatním pejskařům a citlivějším duším se tímto ještě jednou omlouvám!