JAPONSKÉ CHRYZANTÉMOVÉ FESTIVALY

10.06.2023

Od října do listopadu se každoročně po celém Japonsku konají chryzantémové festivaly a výstavy. Chryzantémy se na japonských rodinných erbech používají již od starověku a mají pro zemi vycházejícího slunce důležitý význam.

Chryzantéma (Chrysanthemum) se do Japonska (kde je dnes tradičním symbolem císařského rodu, zdobí japonskou císařskou pečeť, je zobrazena na standartě císařské rodiny, používá se na Řádu chryzantémy), dostala z Číny, v 5. století, v období Heian. Následně byla Japonci dále zušlechťována. Císařskou pečeť tvoří žlutooranžová chryzantéma s černými nebo červenými obrysy a pozadím. Někteří obyvatelé začali tyto květiny pěstovat právě po té, co se staly císařským symbolem, aby vyjádřili svou podporu císařské rodině.

Mimo jiné jsou chryzantémy používány v gastronomii k dekoraci jídla a po celém Japonsku jsou běžným motivem tradičního porcelánu, látek, kimon, lakovaných výrobků. Mnoho dnešních Japonců se oddává koníčku pěstování chryzantém.

Přináším vám malou fotoreportáž z vlastní návštěvy jedné z podzimních akcí, na kterou, a to přiznávám, jsem tehdy vlastně zavítala pouhou náhodou. Dnes bych opravdu velmi ráda navštívila mnohem více těchto unikátních festivalů. Za kvalitu fotografií, přeskenovaných ze starý klasických, se tímto omlouvám.

Jedná se o události, na kterých pěstitelé-umělci, stejně jako pěstitelé u nás známějších bonsají, již od pradávna soutěží se svými rostlinami v kráse a předvádějí své dovednosti, které dědí z generace na generaci. Rozličná aranžmá, barvy, druhy a velikosti na pozadí historických památek a parků vytvářejí nezapomenutelné scenérie.

Desetitisíce květů v nádherných aranžmá můžete obdivovat na více než desítce hlavních velkých akcí v jednotlivých prefekturách Japonska (konají se jen v měsících říjen až listopad, bývají načasovány tak, aby rostliny byly v době výstavy na vrcholu kvetení, je tedy naprosto nezbytné, zkontrolovat si aktuální termíny).

  • Kitami (Hokkaido)
  • Nihonmatsu (Fukušima)
  • Kasama (Ibaraki)… nejstarší festival chryzantém v Japonsku vůbec, koná se od roku 1908, vlastně byl poprvé představen, aby potěšil obyvatelstvo sužované agónií kvůli válce, nabízí chryzantémy stojící, závěsné i senrinsaki.
  • Yushima Tenjin (Tokio)
  • Yahiko Chrysanthemum Festival (Niigata)Takefu (Fukui)… mistrovská a vkusná díla, prstencová aranžmá, expozice navazují na chryzantémové trhy, které se zde konají již od dob Edo.
  • Národní společnost japonské chryzantémy (Ósaka)
  • Daikakuji Saga (Kjóto)… klasické chryzantémy sagagiku, jemné a krásné, vyšlechtěné v období Meiji, se zde vystavují podle jedinečných tradičních pravidel, v jednom květináči a ve výšce cca 2 m, která je nejvhodnější pro jejich obdivování, koná se v chrámu Dakakuji v císařském paláci Saga.
  • Výstava chryzantém Kobe (Hyogo)… ve velké malebné zahradě, patří každoročně k největším událostem města Kobe, v době výstavy je možný vstup do Sorakuen, kde se konají čajové obřady, koncerty, prodej květin a japonských sladkostí.Výstava chryzantém v parku Akashi (Hyogo)… chryzantémy se zde představují již od období Taisho, výstava je velice oblíbená, možná pro aranžmá v parku na pozadí hradu Akashi, která zanechávají v návštěvnících opravdu nezapomenutelný zážitek.
  • Korakuen (Okayama)… v jedné ze tří nejproslulejších japonských zahrad, nabízí chryzantémové záhony, visutá aranžmá i aranžmá typu bonsai, historické budovy v parku představují životní styl feudální pánů období Edo.
  • Západojaponský festival chryzantém (Fukuoka)… pěstitelé zde bývají oceňováni 11 čestnými ministerskými cenami, včetně Ceny předsedy vlády, po dobu výstavy jsou v prodeji chryzantémové sazenice a chryzantémové misky, otevřena bývá také rekonstruovaná čajovna Ippuku Chaya ve 150 let starém dřevěném domě.