ETIKETA STOLOVÁNÍ... JAK A KAM SPRÁVNĚ ODKLÁDAT OHASHI 箸 JAPONSKÉ JÍDELNÍ HŮLKY?
Vcházíte do japonské restaurace, usedáte ke stolu, vybíráte z
menu, čekáte na vybraný pokrm a při tom zcela mechanicky berete do rukou
povětšinou jednoduchý papírový obal s jednorázovými jídelními hůlkami ohashi. Než je
rozlomíte, chvíli si s nimi pohráváte.
Každý je zná, téměř každý je už někdy použil, ale málokdo přemýšlí nad tím, jak vznikají, kolik se jich ročně spotřebuje, jak se mohou lišit, jaká jsou tabu při jejich používání. A přitom tato malá dřívka mají kolem sebe tolik velkých příběhů.
Novodobá historie těch nejznámějších jídelních hůlek, jednorázových, rozlomitelných, má svůj původ v Japonsku, v roce 1878. A rozlomitelné byly navrženy záměrně. Proč? Japonci jsou obecně velice citliví na čistotu a bezpečí, proto v restauracích vždy raději sáhnou po jednorázových hygienicky balených hůlkách, protože tak mají naprostou jistotu, že je před nimi nikdo jiný nepoužil.
Možná jste někdy zaslechli, že spojená část se má odlomit vcelku a použít jako stojánek pod hůlky. Ale pravda to není, jediným důvodem je skutečně hygiena. Stojánky na hůlky si můžete vyrobit sami z jejich papírového obalu (viz. originální návod na úvodní fotografii k článku), pokud tedy nejsou v restauraci na stolech keramické, dřevěné nebo kovové.
Restaurace je většinou používají z levnějších materiálů, protože bojují s tím, že si je hosté často mají tendenci odnášet domů jako suvenýry. Ale v domácnostech nejsou výjimkou stojánky ze stříbra. Jinak si tento skladný a originální suvenýr můžete v Japonsku koupit ve všech 100 jenových obchodech, nabídka je nepřeberná.
Stojánky hashioki na odložení jídelních hůlek ohashi jsou malé, ale užitečné, stolní doplňky. Nejen, že vám pomáhají držet hůlky čisté, ale hrají také další neméně důležitou roli, a to v prezentaci jídla samotného. Vlastně jsou znamením výrazu přivítání hosta u stolu a svými tvary inspirovanými zejména přírodou evokují také současnou sezonu, čímž perfektně doplňují sezonní gastronomickou nabídku.
Správný způsob jak dnes hůlky ohashi v Japonsku odkládat, kam a jak je položit, je nechat je přečnívat asi o 3 cm od špičky na stojánku, jinak řečeno nenechávat hůlky rozhodně ležet špičkami na stojánku. Keramické stojánky na hůlky se dříve umísťovaly do centra formálně připraveného stolu. V zemích jako je Čína, Jižní Korea nebo Vietnam jsou jídelní hůlky pokládány vertikálně k uživateli.
Japonská etiketa však přikazuje, aby byly položeny rovnoběžně s hranou stolu uprostřed připraveného prostírání. Na stojánek je tedy musíme odkládat špičkami směrem do leva od uživatele.
Stojánky hashioki nejsou jen jídelním
nástrojem ale také miniaturním uměleckým objektem, který respektuje všechny
aspekty sezony a přináší radost k vašemu jídelnímu stolu.