HAEDONG YONGGUNGSA… CHRÁM NA ÚTESECH VLNOBITÍ

24.03.2025

Jižní Korea je známá svými nádhernými buddhistickými chrámy, které se často nacházejí hluboko v horách, daleko od civilizace. Jen málokterý chrám se může pyšnit tak dech beroucím umístěním jako Haedong Yonggungsa. Chrám, doslova přilepený na strmé pobřežní útesy, nabízí nezapomenutelné výhledy na nekonečné vody Východního moře a patří mezi nejkrásnější svatyně v celé Koreji.

Korejci jej nazývají chrámem s výhledem na věčnost. Haedong Yonggungsa se nachází v oblasti Gijang, na severovýchodním okraji města Busan. Založen byl v roce 1376 slavným mnichem Naongem během dynastie Goryeo. Na rozdíl od mnoha jiných korejských chrámů, které se nacházejí v horách, je tenhle zasvěcený mořské bohyni a symbolizuje spojení mezi buddhismem a oceánem. Díky své unikátní poloze je častým cílem poutníků i turistů, kteří sem přicházejí obdivovat jak duchovní atmosféru, tak dramatické scenérie.

Ráno je ideální čas k návštěvě… právě odtud lze pozorovat jeden z nejkrásnějších východů slunce v celé zemi. Schodiště vedoucí k chrámu čítá 108 schodů. Proč zrovna 108? Protože to odpovídá počtu buddhistických pozemských utrpení. Poutníci věří, že každý krok dolů znamená očištění mysli a otevření srdce pro klid a osvícení. Užijte si proto každý z nich!

Co byste v chrámu neměli přehlédnout? Kromě hlavní svatyně zasvěcené Buddhovi stojí za pozornost i mohutná bílá socha bohyně Kanzeon Gwanseum Bosal, ochránkyně moře. Na dalších pobřežních útesech jsou roztroušeny menší svatyně a modlitební místa, kde věřící zapalují vonné tyčinky a vkládají svá přání do kamenů. Chrám se stává nejrušnějším během oslav lunárního Nového roku a buddhistického svátku narození Buddhy, kdy se celé místo rozzáří tisíci lucernami a vytváří tak magickou atmosféru.

Při návštěvě Haedong Yonggungsa si téměř všichni turisté všimnou symbolu svastiky, který se vyskytuje na chrámech, sochách a dokonce i na mapách buddhistických svatyň. Bohužel tento prastarý symbol míru a štěstí byl ve 20. století zneužit nacistickým režimem, což vedlo k jeho negativnímu vnímání v západním světě. Svastika ale není symbolem nenávisti, naopak vždy byla symbolem míru.

V Asii má svastika více než 2500 let dlouhou historii a v buddhismu symbolizuje nekonečnou moudrost a soucit Buddhy. Tradičně se používá ve dvou variantách, levotočivá a pravotočivá, přičemž každá má svůj vlastní duchovní význam. V Koreji a dalších asijských zemích je tedy potřeba chápat svastiku v jejím původním, nenásilném kontextu, jako symbol harmonie a duchovní cesty.

  • Rozdíl mezi levotočivou a pravotočivou svastikou spočívá v orientaci jejích ramen. Pravotočivá svastika 卐... má ramena ve směru hodinových ručiček. V hinduismu, buddhismu a džinismu je považována za symbol štěstí, prosperity a dobra. Používá se na chrámech, svatých textech a obřadech jako symbol pozitivní energie.
  • Levotočivá svastika má ramena směřující proti směru hodinových ručiček. V některých asijských tradicích má také svůj duchovní význam, ale v západním kontextu je spojována s negativními konotacemi. 
  • Nacistické Německo používalo převážně pravotočivou svastiku 卐...  ale levotočivá se také občas objevovala. Spojení s nacismem zastínilo její původní pozitivní význam. V asijských tradicích je však stále posvátným symbolem s hlubokým duchovním významem.
  • V hinduismu… levotočivá svastika Vamavarta je spojena s bohyní Kálí a destruktivními aspekty vesmíru. Představuje kosmickou transformaci, ukončení cyklů a regeneraci. Používá se i v některých tantrických obřadech.
  • V buddhismulevotočivá svastika je symbolem dharmy a univerzální harmonie. Na hrudi Buddhy (zejména v Číně a Japonsku) označuje osvícení a nekonečnou moudrost. V tibetském buddhismu může znamenat ženskou energii a prázdnotu šúnjatá, která je klíčem k pochopení reality.
  • A v džinismuje svastika (většinou pravotočivá, ale i levotočivá) symbolem čtyř možných zrození duše (nebe, lidé, zvířata, peklo). Levotočivá svastika je tady někdy spojována s aspektem neustálého koloběhu existence.

Cesta k chrámu Haedong Yonggungsa je nezapomenutelná. Zdejší chrám není jen chrámem, ale i místem, kde se člověk může na chvíli zastavit, vnímat sílu moře a ponořit se do atmosféry klidu. Zvuk vln narážejících na skály a jemné šumění modlitebních praporků ve větru tvoří jedinečný hudební doprovod této duchovní cesty. A kdo ví, možná i vám pohled na nekonečné moře přinese odpovědi na otázky, které si v sobě nosíte…