HANBOK... TRADIČNÍ KOREJSKÝ ODĚV
Hanbok v doslovném překladu znamená "korejské šaty". Jedná se o národní oděv, který Korejci oblékali po staletí. Hanbok je tváří korejského lidu. Oděv, kterým vyjadřují svou identitu a smysl pro estetičnost.
Nejstarší forma hanbok je k vidění již na nástěnných malbách v hrobkách z období Goguryeo, období 3 království (57 př. n. l. - 668 n. l.) Jsou zde patrné výrazné rozdíly kostýmů podle pohlaví, sociálního statutu nebo povolání. Dračí vzory byly určeny výlučně královské rodině. Materiál se lišil podle období, v létě konopí a v zimě z bavlny. Vyšší vrstvy nosily oděvy z ramie (tropická rostlina pěstovaná pro lýkové vlákno) a v zimě preferovaly hedvábí a satén.
Základní střih je více než 1600 let stále stejný. Krátká blůza čogori u dámského oděvu vytváří dojem, že horní část těla je velice malá, úzká, na rozdíl od spodní, která díky čchimy, široké zavinovací sukni, vypadá objemně. Takový oděv lichotí ženské postavě a dokáže zároveň skrýt řadu nedostatků. Hlavní částí pánského hanbok je jeogory košile, baji pytlovité kalhoty a boty jipsin. Důležitou součástí byl samozřejmě také odpovídající účes.
Během státních obřadů král, královna a vysocí státní úředníci oblékali formální oděvy ovlivněné čínským vlivem, ale pod nimi měli na sobě tradiční korejské oblečení. Konkrétní oděv, pokrývka hlavy i obuv se vždy lišily podle povahy ceremoniálu. Oděv krále zdobily nádherné výšivky draka, oděv královny fénix a vojenských úředníků symboly tygra.
Dlouholetá tradice předurčila hanbok stát se kulturním dědictvím, pro svou jedinečnost, uměleckou hodnotu, ojedinělý design a eleganci. Ačkoliv se v 19. stol. po otevření Koreje západnímu světu v 19. stol., díky stále rychlejšímu životnímu stylu, užívá méně, je velmi oblíbený při významných událostech jako jsou oslavy Nového roku nebo svatby.
Hanbok bývá definován jako osm krás: krása struktury, formy, tvořivosti, harmonie, barvy, přírody, prázdného prostoru a osobního charakteru.