HANGUL... UMĚLE VYTVOŘENÁ KOREJSKÁ ABECEDA

15.11.2020

Všeobecně se ví, že korejština patří do skupiny středoasijských uralo-altajských jazyků (vedle turečtiny, maďarštiny, finštiny, mongolštiny, tibetšiny a japonštiny). Ne úplně je však známo, že korejské písmo hangul bylo vytvořeno uměle.

Korejci za něj vděčí nejvýznamnějšímu panovníkovi své historie, 4. panovníkovi dynastie I, králi Sejongovi Velikému, za jehož vlády nastal v zemi kulturní a hospodářský rozkvět. Král Sejong I. je pro korejskou historii stejně zásadní postavou jako náš "Otec vlasti" Karel IV.

Dříve se totiž korejština přepisovala čínskými znaky, což nebylo vhodné, protože čínské znaky vycházejí z naprosto odlišného lingvistického systému. A především... čínštinu ovládali pouze učenci, kteří ji dlouhá léta studovali v Číně, běžný lid neuměl čínsky mluvit, natož pak psát, což jej značně omezovalo v kontaktu s úřadu a vzdělávání vůbec.

Práce na vytvoření nového vlastního písma trvala téměř 15 let. Král Sejong za cílem vytvoření národního písma dokonce obnovil instituci "Ústav rady moudrých". V ní soustředil věhlasné konfuciánské učence a ti vypracovali (v roce 1446) spis "Systém správných hlásek pro vzdělání lidu".

Mnozí učenci však dlouhou dobu bojkotovali hangul právě pro jeho snadnost. Posměšně mu říkali amgul, což se dá přeložit jako "ženská abeceda". Bylo pro ně těžké přijmout abecedu, kterou se mohly naučit i ženy. A právě z tohoto důvodu proces přijetí hangul trval neuvěřitelných 400 let!

Nové písmo se vyznačovalo logičností, jednoduchostí, maximálním počtem 5 tahů. Korejská abeceda má 10 samohlásek a 14 souhlásek, jejichž kombinací se tvoří skupiny slabik. Naučit se korejskou abecedu je prý možno během několika málo hodin. Také výslovnost není složitá. Nicméně správná korejská gramatika je extrémně náročná.

Jednoduché a logické písmo mělo za následek rychlý nárůst gramotnosti všech vrstev obyvatelstva.  A umožnilo také rychlé šíření vydavatelské činnosti. Zvláštností písma je spojování grafémů do slabičných seskupení o 2-4 písmenech, které se píší jakoby do čtverečku. Základní jednotkou korejského písma je slabika. Zásady spojování písmen ve slabiky: první je souhláska, druhá je vždy samohláska. Začíná-li slabika samohláskou, píše se před ní formální znak ㅇ, který má v této pozici nulovou výslovnost.

Dnes je Jižní Korea jednou ze zemí s nejvyšší gramotností na světě. UNESCO uděluje na počest osvíceného panovníka "Cenu krále Sejonga" za výjimečné projekty v oblasti základního vzdělávání a rozvoje gramotnosti. První psací stroj s písmem hangul se objevil již v roce 1910. A první počítač s klávesnicí hangul v roce 1982.

Závěrem pár základních výrazů, které se mohou hodit...

  • 네 nebo 예 [ne / je] Ano
  • 아니오 [anio] Ne
  • 안녕하세요 [annjŏnghasejo] Dobrý den
  • 안녕히 가세요 [annjŏnghi kasejo] Nashledanou (tomu, který odchází)
  • 안녕히 계세요 [annjŏnghi kjesejo] Nashledanou (tomu, který zůstává)
  • 고맙습니다 nebo 감사합니다 [komapsŭmnida / kamsahamnida] Děkuji