KAZARIDARU... HROMADA PRÁZDNÝCH SAKÉ SUDŮ

23.04.2024

Kazaridaru japonský termín, označující hromadu prázdných sudů od saké. Tyto sudy, symbolizující úctu k bohům, důležitost saké v japonské kultuře a také spojení mezi pivovary a náboženskými institucemi, jsou často vystavovány u šintoistických svatyní a chrámů jako součást tradičních náboženských a společenských událostí. 

Jedná se o tradici s hlubokými kořeny. Sudy, známé jako kazaridaru, symbolizují dary bohům a jsou často vystaveny jako dekorace při různých náboženských a společenských událostech. Historie tradice sahá do období, kdy bylo saké považováno za posvátný nápoj, který měl schopnost spojit bohy s lidmi. Vystavování prázdných sudů je vyjádřením úcty a vděčnosti bohům a připomenutí důležitosti saké v japonské kultuře a náboženství.

Saké hraje klíčovou roli v šintoistických rituálech, kde je používáno jako obětina pro kami (bohy). Sudy jsou často darovány chrámům saké pivovary jako projev úcty a podpory náboženských praxí. Vystavení prázdných sudů také odráží vztah mezi saké průmyslem a šintoistickými chrámy, který je založen na vzájemné úctě a spolupráci.

Kromě toho, že jsou prázdné sudy esteticky velice přitažlivé a přispívají k unikátní atmosféře chrámů, připomínají historický a kulturní význam saké v Japonsku. Tradice je tedy nejen náboženským rituálem, ale i oslavou japonského dědictví a tradičního umění výroby saké.

Existuje několik specifických okamžiků a událostí, kdy jsou prázdné sudy vystavovány…

  • Šógacu-no-sai (新嘗祭) ... slavnostní událost se koná každý rok 23. listopadu v císařském paláci v Tokyo. Během této události císař Japonska ochutnává novou úrodu rýže a saké. Prázdné sudy od saké jsou vystaveny jako součást této tradiční ceremonie.
  • Šinmeišiki (神明式) ... při slavnostních obřadech během různých sezonních svátků nebo při specifických příležitostech  v šintoistických svatyních, jsou prázdné sudy od saké vystavovány jako symbol úcty a vděčnosti bohům. .
  • Prázdné sudy od saké bývají často vystavovány na svatbách, oslavách a jiných společenských událostech. Jsou to symboly štěstí, prosperity a harmonie.

Tradice vystavování prázdných sudů má svůj původ ve spojení s náboženskými a kulturními praktikami v Japonsku. Saké, známé v Japonsku jako nihonshu, je tradiční alkoholický nápoj vyrobený z rýže a má dlouhou historii spojenou se šintoismem, což je jedno z hlavních náboženství v zemi.

Původ této tradice lze vysledovat až k šintoistickým rituálům, při nichž saké sloužilo jako obětina pro kami (bohy). Věřilo se, že saké má čistící a posvěcující účinky a bylo proto používáno při různých ceremoniích a slavnostech.

Kromě toho, že sudy od saké slouží jako dekorace, jsou i symbolem prosperity a dobrého zdraví. Jejich vystavování při příležitostech, jako jsou festivaly, svatby a další společenské události, je způsobem, jak přilákat štěstí a úspěch.