KYOTO SE ZLOBÍ A TRESTÁ TURISTY, TENTOKRÁT UŽ VŠECHNY... TY BEZ ZÁBRAN I TY SLUŠNÉ
Japonskému městu Kyoto došla trpělivost s nevhodně se chovajícími turisty. Zastupitelstvo
města oznámilo v březnu tohoto roku, že je nuceno přistoupit k zákazu
vstupu turistů do soukromých uliček ve slavné kjótské čtvrti gejš.
Pokud se zajímáte o japonskou historii, ctíte japonskou kulturu a její symboly, máte rádi unikátní původní města a tradice, bude tohle pro vás špatná zpráva. Nejsymboličtější ze všech japonských symbolů, fenomén země vycházejícího slunce, gejši, jsou pod takovým tlakem, že nezbývá než rychle zasáhnout.
Obyvatelé Kyoto již dlouhodobě vyjadřují svou frustraci z turistů, hlavně v městské čtvrti Gion, která je domovem mnoha čajoven, v nichž vystupují geiko a maiko. Proto se rada města rozhodla zintenzivnit opatření k uklidnění situace. Důvodem není jen nadměrné zvýšení turistického ruchu po pandemii covidu, ale především bezmoc a skutečné zoufalství z chování neukázněných turistů.
Gion není zábavní park! Je to místo, kde gejši žijí a pracují. Od dubna by měla začít platit opatření zakazující turistům vstup do úzkých soukromých uliček Gionu. Hlavní ulice Hanamikoji v Gionu, která je veřejná, zůstane turistům otevřená. Někteří turisté se v uzoučkých uličkách, často jen 1 až 2 metry širokých, chovají jako otrlí paparazzi a jakmile se objeví gejša, spěchající většinou za svou prací nebo jinými pochůzkami, pořádají na ni bezostyšný hon, brání jí v pohybu, fotí ji bez povolení, snaží se dotýkat jejího kimona nebo dokonce jí samotné.
Již v roce 2019 rada části Gion proto rozmístila všude cedule s nápisem "Zákaz fotografování na soukromých ulicích" varující před pokutami až do výše 10 000 jenů (cca 70 USD), jejichž cílem bylo připomenout turistům některé zásady slušného chování vůči gejšám. Bohužel se tato opatření ukázala jako nedostatečná a město nyní dospělo k rozhodnutí přitvrdit.
Navzdory běžným mylným představám v zámoří nejsou gejši sexuální pracovnice, ale vysoce kvalifikované společnice, které skvěle ovládají několik druhů umění, excelují v konverzaci na nepřeberné množství témat, v tradičním japonském tanci, hudebních nástrojích a hrách. Jejich výcvik a vzdělávání je velmi náročný, velmi dlouho trvající proces a být gejšou je také velmi finančně nákladné. Gejš v Japonsku dlouhodobě ubývá. Odhaduje se, že dnes v Gionu působí již jen cca 100 učednic maiko a zhruba stejný počet skutečných gejš, v Gionu nazývaných geiko. Moderní japonské dívky nejsou ochotny podrobit se dlouholetému drilu a odříkání.
Škoda přeškoda, že toto tvrdé, nicméně ale asi pochopitelné, opatření zasáhne skutečně všechny turisty, ať se chovají slušně a citlivě, nebo nemorálně až agresivně. Kyoto, a zejména právě jeho čtvrt gejš Gion, patří totiž bezpochyby ke skutečným klenotům Japonska!
Pozn. Obě videa ke staršímu článku Jak nelovit gejšu i k tomuto zde mi poskytla ke zveřejnění moje známá. Jakkoliv jsem absolutním odpůrcem honů na symbol symbolů Japonska, tedy na gejši, jsem jí za to velmi vděčná, protože mohu sdílet s vámi pravdivý obrázek skutečného stavu z nedávných dních. Sama bych taková videa nikdy nenatočila... styděla bych se, sama před sebou! Fenomén gejši upřímně obdivuji!
Více o tom, co uvedeným opatřením předcházelo si můžete přečíst v 1. díle v jednom ze starších článků... "Jak (ne)lovit gejšu" tady https://www.yosan-studio.cz/l/jak-nelovit-gejsu/.