LETNÍ FOTO SPECIÁL TRHY A TRŽNICE... IX. TSUKIJI FISH MARKET, TOKYO, JAPONSKO

03.08.2024

Trocha nostalgie na závěr letního foto speciálu... Pár fotek z minulého století, konkrétně z roku 1997, aneb... měla jsem tu čest vidět na vlastní oči nejznámější japonskou aukci tuňáků na původním Tokyo Tsukiji Fish Market. Za kvalitu fotografií se tímto omlouvám, je jim více než 26 let a nikdy nebyly určeny k veřejnému publikování.

Tokijský Tsukiji Fish Market byl založen jako náhrada za starší trh, který byl zničen při Velkém Kantóském zemětřesení v roce 1923. Po svém otevření 11. února 1935 se stal největším velkoobchodním trhem s rybami a mořskými plody na světě. Nacházel se v centru Tokya mezi řekou Sumida a luxusní čtvrtí Ginza. Vnitřní velkoobchodní trh byl otevřen pouze pro obchodníky a nepovoloval přístup návštěvníkům.

V roce 2018 byl Tsukiji Fish Market uzavřen a jeho provoz byl přesunut na nový trh Toyosu. Do dnešních dní přetrval pouze vnější trh jōgai-shijō, kde se nachází směs velkoobchodních a maloobchodních obchodů, které prodávají japonské kuchyňské nástroje, potřeby pro restaurace, potraviny a mořské plody. Zároveň se tady zůstalo mnoho restaurací, zaměřených zejména na sushi.

Na Tsukiji Fish Market bývalo možno ochutnat řadu lahodných pochoutek, k nimž se suchozemec u nás dostává jen zřídkakdy. K nejzajímavějším specialitkám určitě patřilo onigiri - trojúhelníkové rýžové balíčky plněné například grilovaným lososem, maguroyaki - grilovaný tuňák, bezkonkurenční unagi skewer – špízek s grilovaným úhořem v jemně nasládlé marinádce z cukru a sojové omáčky, absolutně čerstvé (což zde bylo na 100% všechno), sashimi - jemné plátky syrového rybího masa, rybí koláčky fish cakes, křehká smažená chapadla sépie deep fried squid arms, tuňákové kroketky maguro menchi a Japonci i cizinci tolik milovaný maguro-don - mísa plátků nádherného tuňáka úžasně naaranžovaného na rýži, donburi – varianty s lososem nebo úhořem, grilované makrely, sardinky, nebo ramen – s rybím vývarem. Také se nabízel pestrý výběr rozličných druhů rybího občerstvení, jako jsou sušené ryby, krevety nebo mořské řasy.

K absolutním špičkám zdejší japonské rybí gastronomie ale patřily…

  • Maguro – tuňák, který býval jednou z nejvýznamnějších specialit na původním Tsukiji Market. Místní sushi restaurace nabízely bezkonkurenční voňavé a nádherné čerstvé plátky tuňáka sashimi a tuňákové sushi.
  • Otoro - nejvyšší kvalita tuňákového sashimi, k níž se mimo japonský suchozemec téměř nemá šanci dostat. Pochází z části břicha tuňáka, má mramorovanou strukturu. Je ceněný pro svou jemnost a bohatou chuť.
  • Uni - mořský ježek zde býval další oblíbenou specialitou. Měl jemnou texturu a bohatou chuť. Lidé si ho často objednávali jako součást sashimi nebo sushi.
  • Ikura - kaviárová zrnka z lososích jiker. Používaná jako dekorace na sushi nebo součást pokrmů.

Atmosféra na Tsukiji Fish Market byla vždycky živá a rušná. Před uzavřením velkoobchodního trhu v roce 2018 byl tento prostor vždy plný rybářů, obchodníků a taky návštěvníků. Vnitřní trh byl neustále v pohybu, díky lidem, kteří se snažili prodat nejčerstvější ryby a mořské plody. Vůně moře, zvuky a barvy vytvářely jedinečnou atmosféru.

Na vnějším trhu jōgai-shijō se nacházely stánky s potravinami, suvenýry a restaurace. Návštěvníci mohli vždy ochutnat čerstvé sushi, rybí polévky a další japonské speciality. Restaurace byly často velmi malé, ale o to zajímavější a útulnější, s výhledem přímo na rušný trh.

I po přesunu na nový trh Toyosu zůstává Tsukiji Fish Market oblíbeným místem pro milovníky japonské kuchyně. Atmosféra se sice znatelně změnila, ale stále je to místo, kde se setkávají lidé, kteří mají rádi čerstvé ryby a autentickou japonskou gastronomii.

Na starém vnitřním trhu Tsukiji se každé ráno konaly aukce s čerstvými rybami. Nejvíce očekávanou aukcí byla ta s tuňáky. Rybáři a obchodníci se shromáždili, aby soutěžili o nejlepší kusy tuňáka. Cena za jednoho tuňák mohla dosáhnout astronomických částek. Tato aukce byla jedinečným zážitkem pro návštěvníky, kteří jen s otevřenými ústy užasle sledovali zdejší aukční systém, neuvěřitelně rychlá a pro cizince zcela nepochopitelná intenzivní jednání mezi kupci a prodávajícími.

Aukce tuňáků velmi oblíbenou atrakcí pro turisty. Přístup na aukci byl omezen na pouhých 120 návštěvníků denně, a to na základě principu "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Vstup do velkoobchodní části byl povolen až po 9. hodině ráno, ale návštěva maloobchodních obchodů a restaurací ve vnějším trhu nebyla omezena. Pokud jste chtěli vidět aukci, bylo doporučeno dorazit co nejdříve ráno, ideálně kolem 4:00 hodin. Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že to byla naprosto úžasná záležitost!

Hlavní rozdíly mezi Tsukiji Market a Toyosu Market jsou následující...

  • Tsukiji Market se nacházel v centru Tokia, zatímco Toyosu je na východní straně města, blíže k Tokijské zátoce. Abyste se dostali na Tsukiji Outer Market, můžete jet vlakem na stanici Tsukiji Shijo na lince Toei Oedo nebo na stanici Tsukiji na lince Hibiya. Tsukiji Outer Market je odtud jen krátkou procházkou. 
  • Toyosu má modernější infrastrukturu než Tsukiji. Nový tržní komplex s lepšími hygienickými podmínkami a moderními zařízeními.
  • Toyosu je větší než Tsukiji. Má více plochy pro aukce, skladování a prodej.
  • Na Tsukiji probíhaly aukce ryb a mořských plodů na otevřeném prostranství. V Toyosu jsou aukce prováděny v uzavřených a klimatizovaných místnostech.
  • Tsukiji Market měl oblíbený Tsukiji Outer Market, kde byly stánky s jídlem a suvenýry. Toyosu má také několik obchodů, ale není zdaleka tak turisticky atraktivní jako Tsukiji.

A především… Tsukiji Market měl neuvěřitelné kouzlo starých dobrých časů, bohatou historii, byl unikátní a známý po celém světě. Toyosu je novější a nemá takovou historickou hodnotu. Jednoduše shrnuto... Tsukiji Market byl tradičním a autentickým místem, zatímco Toyosu je modernější a efektivnější, ale z pohledu uhrančivosti mu něco chybí!