NEODOLATELNÉ THAJSKÉ MOO PING

31.03.2025

V thajském ráji milovníků pouličního jídla jsou jedním z nejnepřehlédnutějších, nejznámějších a nejoblíbenějších street food jídel Moo Ping… grilované vepřové špízy. Pochoutka nejen vizuálně přitažlivá, neodolatelně chutná, ale hlavně cenově dostupná a kdykoliv snadno dostupná na trzích po celé zemi. Jednoduše ikonická thajská specialita! (recepty v článku)

Moo Ping špízky se staly oblíbeným díky své jednoduchosti, rychlosti přípravy a úžasné kombinaci chutí. Působením marinády obsahující česnek, koriandr, rybí omáčku a palmový cukr se vepřové maso stává křehkým a šťavnatým. Tradičně se Moo Ping podává s lepkavou rýží khao niao, která skvěle doplňuje sladko-slanou chuť špízů. Na trzích a ulicích se Moo Ping griluje přímo před vámi na otevřeném ohni, takže čerstvé masíčko získá krásnou kouřovou vůni.

Ačkoliv je Moo Ping nejčastěji z vepřového masa, existují i další varianty. Gai Ping… kuřecí špízy, marinované podobně jako Moo Ping, ale s přídavkem citronové trávy pro svěží aroma. Nuea Ping… hovězí špízy, které mají intenzivnější chuť a musejí být marinovány delší dobu pro větší křehkost. Pla Ping… grilované rybí špízy, podávané s pikantní omáčkou nam jim. A pak populární Kung Ping… krevetové špízy, ty jsou oblíbené zejména v přímořských oblastech Thajska.

Ceny se liší v závislosti na místě prodeje, ale obvykle se pohybují mezi 10 až 20 bahty (cca 6–12 Kč) za špíz. S porcí lepkavé rýže vás celé jídlo může vyjít na 30 až 50 bahtů (20–35 Kč), takže skvělá volba pro chutné a syté jídlo za příjemnou cenu.

Moo Ping špízky jsou jednoduché na přípravu, klíčem k dokonalé chuti je správná marináda a grilování na mírném ohni. Pokud si ho chcete připravit doma, zkuste tento tradiční recept.

Ingredience…

  • 500 g vepřového masa (ideálně krkovice)
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • 2 lžíce ústřicové omáčky
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce palmového cukru (můžete nahradit třtinovým cukrem)
  • 3 stroužky česneku (nasekané)
  • 1 lžička bílého pepře
  • 1 lžička koriandrových kořenů (nasekané, můtete použít i čersvé listy, ale kořeny jsou lepší)
  • 2 lžíce kokosového mléka
  • a dřevěné špejle… ty si předem namočte do vody

Postup

Připravte maso… vepřové nakrájejte na tenké plátky nebo kostky. Namíchejte si marinádusmíchejte všechny ingredience a přidejte maso. Nespěchejte, nechejte marinovat minimálně 2 hodiny, ideálně přes noc. Napíchejte na špejleA můžete grilovat…na mírném ohni nebo na grilu s dřevěným uhlím, občas potírejte kokosovým mlékem pro extra šťavnatost. Hotovo nejlepší jsou s lepkavou rýží a plátky okurky. Ale ještě lepší jen tak s dobře vychlazeným pivem!

Recept na kuřecí variantu… Gai Ping

Ingredience…

  • 500 g kuřecích stehen bez kůže a kostí (nakrájených na menší kousky)
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • 2 lžíce ústřicové omáčky
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce palmového cukru (nebo třtinového cukru)
  • 3 stroužky česneku (nasekané)
  • 1 lžička bílého pepře
  • 1 lžička koriandrových kořenů (nebo čerstvého koriandru, kořeny jsou výraznější)
  • 1 stéblo citronové trávy (jemně nasekané)
  • 2 lžíce kokosového mléka
  • a opět dřevěné špejle (které si předem namočíte do vody)

Postup

Připravte si maso… kuřecí stehna nakrájejte na menší kousky. Marinádasmíchejte rybí, ústřicovou a sójovou omáčku, palmový cukr, česnek, pepř, koriandr a citronovou trávu. Přidejte maso a marinujte aspoň 2 hodiny, ideálně přes noc. Napíchněte na špejle… marinované maso napíchejte na dřevěné špejle. Grilujtena mírném ohni nebo na grilu s dřevěným uhlím. Během grilování občas potírejte kokosovým mlékem. A můžete servírovat s lepkavou rýží a plátky okurky.

Nepleťte si Moo Ping a Chicken Satay with Peanut Sauce! Oba jsou to oblíbené pokrmy jihovýchodní Asie, ale mají několik zásadních rozdílů. Moo Ping je tradiční thajský street food, který se připravuje z vepřového masa (obvykle vepřová krkovice) nakrájeného na plátky nebo kostky, marinovaného a následně grilovaného na bambusových špejlích. Ale Chicken Satay with Peanut Sauce pochází hlavně z Indonésie, Malajsie a Thajska a připravuje se z kuřecího masa.

Rozdílů mezi těmito dvěma specialitkami je více. Pro marinování Moo Ping se používá sladká a slaná marináda s ingrediencemi jako rybí omáčka, kokosové mléko, česnek, koriandr, cukr (palmový nebo třtinový) a pepř. Díky kokosovému mléku je maso jemné a šťavnaté. Zatím co Chicken Satay marináda obsahuje kurkumu, koriandr, kmín, citronovou trávu, sójovou omáčku, kokosové mléko a někdy i kari pastu. Satay je často více kořeněné než Moo Ping.

Hlavním rozdílem je ale především namáčecí omáčka!

Moo Ping se podává s lepivou rýží sticky rice a s pikantní tamarindovou omáčkou, ale ne s arašídovou omáčkou. Pro skvělé Chicken Satay… je naopak hlavním znakem bohatá arašídová omáčka, z arašídového másla, kokosového mléka, sójové omáčky, tamarindu a cukru. Obvykle se podává s malinkým okurkovým salátem, ve kterém je zakomponovaná červená cibulka a chilli papričky, někdy i s opečeným bílým chlebem.

Malá rada na konec… když si budete chtít udělat tohle thajské satay doma, vyhněte se obloukem hotovým arašídovým omáčkám a bez váhání si udělejte svoji vlastní, není to totiž vůbec těžké a v ledničce vám zbytek chvilku vydrží. Pro další konzumaci je jen třeba ji vytáhnout z chladu o dost dříve než začnete s grilováním a nebo ji můžete na velmi mírném plameni za stálého míchání snadno přihřát.