DÁTE SI? ŽIVOUCÍ FOSÍLII... OSTROREPA
Ano, je to bohužel tak! Tuto přísně chráněnou živoucí fosilii, pocházející z období siluru, si skutečně můžete vybrat z akvárií k úpravě dle vaší gastro volby, třeba na vietnamském ostrově Cat Ba.
Ostrorepi (Xiphosura) jsou řád vodních členovců patřící mezi klepítkatce. Mezi ostrorepy patří mnoho zaniklých skupin a rodů, ze 42 známých rodů, z nich žijí i v současnosti už jen tři, které čítají 4 druhy - ostrorep americký (Limulus polyphemus), ostrorep východoasijský (Trachypleus tridentatus), ostrorep kruhoocasý (Carcinoscorpius rotundicauda) a ostrorep velký (Trachypleus gigas).
Nejstarší známí ostrorepi pocházejí z období siluru. Skupina se za stovky milionů let téměř nezměnila a dnešní ostrorepi se těm dávno vymřelým velmi podobají, proto jsou označováni za živoucí fosílie. Ostrorepi patří spolu s vymřelými eurypteridy do třídy hrotnatci. Dnešní dosahují velikosti až 60 centimetrů, ale prvohorní byli mnohem menší, někteří měřili jen 1 centimetr.
Velice zajímavým faktem je, že ostrorepi mají hemolymfu (tzv. krvomízu), což je modrá obdoba krve obsahující měď. Jejich potravou jsou drobní bezobratlí živočichové, které loví zahrabáni na mořském dně, ale dokáží i plavat. Tělo je kryté krunýřem. Mají pět párů nohou, přičemž klepítky jsou zakončeny čtyři páry. Páření probíhá v mělké vodě, nakladeno je 200 - 300 vajíček. Vajíčka, která jsou velká 2-3 mm, jsou nakladena na pobřeží do písku. Právě ona vajíčka jsou považována za pochoutku a po otevření krunýře vybrána, aby sloužila jako základ gurmánských pokrmů.