O ČEM SE NEMLUVÍ... SVĚTOVÝ DEN ZÁCHODŮ, ANEB O JAPONSKÝCH TOALETÁCH

24.12.2024

Vyznáte se v japonských toaletách? Že je to divné téma, téma, o kterém se přece na veřejnosti nemluví? Dámy prominou... ale mělo by, mělo by se o něm mluvit... Každý rok v listopadu si lidé připomínají Světový den toalet, a tak si pojďme něco málo třeba právě o těch japonských říct. V Japonsku se v zásadě můžeme setkat se dvěma základními typy toalet, tzv. toaletami v japonském stylu 和式, washiki, kde vykonáváme potřebu v podřepu a přitom (na rozdíl od tureckých toalet) koukáme do zdi, a toaletami v západním stylu 洋式, jóshiki, na kterých se sedí.  

Jedna ze v současnosti zcela běžných toalet japonského typu. Hotelový pokoj, oblast kolem Thaniya Rd., Bangkok.

Velmi populárním typem toalety v západním stylu je toaleta se zabudovaným bidetem. Toaletám tohoto typu dnes někdy obecně říkáme washlet ウォシュレット, woshuretto, podle názvu modelové řady od společnosti TOTO, která tento styl toalet zpopularizovala a dodnes také vyrábí. Disponují různou šíři funkcí od těch základních, jako jsou vodní trysky na mytí předních a zadních partií, až po pokročilejší funkce, jako jsou regulace intenzity a namíření trysek nebo teploty vody, vysoušení, parfemace, samo otevírací a samo zavírací prkénko, vyhřívání sedátka, samočištění mísy nebo např. zvuky splachování. Sofistikovanost těchto toalet je dostala i na televizní obrazovky, objevily se např. v Simpsonových nebo Futuramě.

Pokud totiž kabinky na veřejných záchodech, ve firmě, škole apod. nedisponují záchody s funkcí "zvuk splachování", často budou mít především v případě toalet pro ženy na zdi nainstalované zařízení, jehož jedinou funkcí je právě simulace zvuku splachování. Úkolem tohoto zařízení je zastření veškerých zvuků, které by se jinak mohly z toalety ozývat, a které byly dřív (i dnes, když v kabině tato funkcionalita chybí), zastírané opakovaným splachováním záchodu.


Jakkoliv se to nezdá, i návštěva veřejných toalet může být "estetickým" zážitkem! Obchodní dům, Bangkok.

Další ekologickou a zároveň ekonomickou vychytávkou, se kterou se setkáme hlavně v menších japonských bytech nebo podnicích, je malé umyvadlo umístěné nad splachovací nádržkou na vodu. Voda, kterou použijeme na umytí rukou, je tak následně použita také pro spláchnutí. Skvělý nápad, že?

Pokud jdete na záchod v místě, kde se pohybujete bez bot nebo v přezuvkách, u vchodu na záchod, včetně domácností, najdete speciální přezůvky, které jsou určeny k pohybu pouze po této místnosti. Tento zvyk souvisí s japonským hluboce zakořeněným oddělováním čistého a nečistého, ale o tom někdy příště, protože tohle téma si rozhodně zaslouží samostatný článek.

Záchod, ať si to uvědomujeme nebo ne, je symbolem zdraví a také důstojnosti… Světový den toalet se každoročně slaví 19. listopadu. Připomíná, jak zásadní je přístup k adekvátním toaletním zařízením a hygieně. Ačkoli pro mnoho z nás, Evropanů, se jedná prostě jen o každodenní rutinu, ve světě představuje nedostatek toalet vážné nebezpečí pro lidské zdraví, důstojnost a udržitelný rozvoj.

3,5 miliardy lidí na světě nemá přístup k bezpečným toaletám, což významně ohrožuje jejich zdraví. Každý den umírá 1 000 dětí na akutní průjmy, které jsou způsobené špatnou hygienou a konzumací kontaminované vody. Důsledkem těchto onemocnění je podvýživa ohrožující zdravý dětský vývoj. Dalším negativem je znečištění životního prostředí.

Nejméně 2 miliardy lidí na světě jsou odkázány na zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi. Téměř polovina škol na světě nemá pro své žáky a studenty k dispozici zařízení na mytí rukou s mýdlem a vodou (WHO/UNICEF 2020).

Po celém světě čelí miliony lidí tvrdé realitě života bez přístupu k čistým a bezpečným toaletám. V současné době stále žijí 3,5 miliardy lidí bez bezpečných toalet. 419 milionů lidí stále vykonává potřebu venku. Za těchto podmínek se snadno šíří nemoci, které denně zabijí 1 000 dětí mladších pěti let. Tahle celosvětová "záchodová" krize ohrožuje přírodu a zdraví všech lidí, zejména žen, dívek a dalších zranitelných osob.

Zdraví a důstojný život začíná "bohužel právě" výstavbou nových latrín. Rychlé zprostředkování čistých a bezpečných toalet je v krizích klíčové pro udržení zdraví obyvatel. Nedostatečná toaletní zařízení mají přímý dopad na veřejné zdraví, na šíření vodou přenosných nemocí, jako jsou cholera, infekční průjem a tyfus. Zejména ženy a dívky čelí zvýšené zranitelnosti kvůli nedostatku soukromí, což je vystavuje riziku násilí a obtěžování.