O KACHNÁCH PODRUHÉ... TAK KTERÁ? KANTONSKÁ NEBO PEKINGSKÁ?

16.03.2025

Kachna připravená na různé způsoby je proslulou specialitou bohaté čínské kuchyně, přičemž dvě nejvýznamnější varianty pocházejí z Pekingu a Kantonu. Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly? A která z nich stojí za ochutnání? Obě! Protože každá nabízí jiný požitek z kachního masa. Ta pekingská nabízí křupavou dokonalost a kantonská bohatou chuť a šťavnaté maso.

Pekingská kachna 北京烤… je jedním z nejznámějších pokrmů čínské kuchyně a symbolem hlavního města. Její příprava je pečlivě propracovaná a vyžaduje specifickou metodu pečení. Kachna se nejprve marinuje, poté se potírá speciální glazurou a následně se zavěšuje na několik hodin, aby kůže důkladně oschla. Tento proces zajišťuje křupavou, lesklou kůrku, která je hlavní devizou pekingské kachny.

Kachna se peče ve speciálních pecích, často na ovocném dřevě, které jí dodává jemně nasládlé aroma. Hotová kachna se tradičně servíruje nakrájená na tenké plátky a podává se s tenkými palačinkami , plátky jarní cibulky, okurkou a sladkou hoisin omáčkou.

Kantonská kachna 广式烧鸭… na rozdíl o první zmíněné, pochází z provincie Guangdong a je běžně dostupná v kantonských restauracích po celém světě. Od pekingské varianty se liší tím, že o co méně je zaměřená na křupavost kůže, o to více pak na šťavnatost masa a jeho bohatou chuť.

Proces přípravy kantonské kachny zahrnuje marinování v kořeněné směsi, obsahující sójovou omáčku, směs pěti koření, česnek a zázvor. Kachna se pak opéká ve speciálních troubách, kde získává typickou zlatohnědou kůrku, ale zůstává uvnitř šťavnatá. Servíruje se obvykle s rýží nebo nudlemi a přelévá se bohatou omáčkou, která vzniká z výpeku.

Kterou si teda raději vybrat? Obě varianty mají své kouzlo a záleží na vašich osobních preferencích. Pokud milujete křupavou texturu a rafinovanou chuť, pekingská kachna je jasnou volbou. Naopak, pokud preferujete intenzivně ochucené a šťavnaté maso, kantonská kachna vás rozhodně nezklame.

Přiznávám, že v počátcích mého cestování po Asii mě všudypřítomná tělíčka kachen zavěšených v pouličních stáncích a restauracích poněkud děsila. Teď, po mnoha letech, už je ale vnímám jako běžnou součást tradiční asijské gastronomie a snad jsem i přijala důvody, proč musí být, v rámci celého procesu zpracování, kachní maso takto zavěšeno.