OBĚTINOVÉ VĚŽE... Z VĚRNÝCH KOPIÍ VIETNAMSKÝCH PENĚZ

Pokud se při procházce ulicemi vietnamské Hanoje pozorně rozhlédnete, můžete si všimnout fascinujících votivních obětin, mostů mezi světem živých a mrtvých… věrných kopií pravých peněz upravených do roztodivných tvarů. Jedním z nejnápadnějších jsou vysoké dekorativní věže vytvořené z pečlivě poskládaných bankovek, které nejsou pouze estetickou kuriozitou, ale mají svůj duchovní význam.
Tradice používání peněžních obětin ve Vietnamu sahá hluboko do minulosti a je úzce spjata s čínskými vlivy a buddhistickou vírou. Vietnamská kultura klade velký důraz na uctívání předků a duchovních ochránců, a právě proto hrají peněžní věže významnou roli při náboženských a rodinných obřadech.
Obětiny se nejčastěji používají během svátků, jako jsou Tet… vietnamský Nový rok, Vu Lan… Svátky duchů nebo při pohřebních rituálech. Bankovky, v podobě tzv. pekelných peněz… joss money, jsou určeny k rituálnímu spálení jako dar zesnulým předkům. Věří se, že tímto způsobem mohou duše zemřelých získat prostředky na druhém světě, což jim zajistí pohodlný posmrtný život.
Vietnamská tradice stanovuje konkrétní dny v lunárním měsíci, kdy se obětiny pálí. Nejčastěji se jedná o první a patnáctý den každého lunárního měsíce, kdy se rodiny scházejí k uctění předků a zapalování pekelných peněz jako symbolického daru do posmrtného světa. Jaké je pak turistovo překvapení, když recepční jeho hanojského hotelu, místo, aby pobýval na recepci, v podřepu na obrubníku cesty před hotelem vykonává rituál pálení? Nepoučený turista může propadnout panice, když v x-tém patře svého hotýlku najednou ucítí zápach kouře. Kamarádka nás takto přiběhla vzbudit, protože měla strach, že v hotelu opravdu hoří a že se přes zamřížovaná okna (velmi častý jev v Hanoji) nebudeme později schopni dostat ven. Recepční se tehdy upřímně posmál, jistě to nebylo poprvé ani naposled, a všechno nám to pěkně a rád vysvětlil.
Okna jsou zde zamřížovaná především z bezpečnostních důvodů. Historicky si v hustě osídlených a živých čtvrtích, jako je staré centrum Hanoje, museli majitelé chránit svůj majetek před vloupáním. Mříže představují jednoduché, ale účinné opatření, které znemožňuje snadný přístup do interiérů. Postupně se tento prvek stal i součástí tradiční architektury Hanoje, kde se mísí staré stavební techniky a estetické návyky s modernějšími bezpečnostními požadavky.
Obětinové věže se vyrábějí ručně, proces jejich skládání je velmi náročný a klade vysoké nároky na pečlivost. Používají se skutečné i rituální bankovky, v různých barvách a hodnotách, které jsou rolovány, skládány do vějířů nebo seskupovány do květinových vzorů. Jednotlivé vrstvy jsou spojeny dohromady a vytvářejí pyramidovité struktury, které symbolizují prosperitu a hojnost.

Kromě peněz mohou být věže zdobeny i dalšími prvky, jako jsou vonné tyčinky, svíčky nebo dokonce potraviny a oleje. Všechny tyto komponenty mají zajistit nejen duchovní podporu zesnulým, ale také přinést štěstí a prosperitu živým.
Dnes se peněžní věže objevují nejen při náboženských a vzpomínkových obřadech, ale i jako dárky k různým slavnostním příležitostem, například při svatbách nebo oslavách narozenin. Navzdory tomu, že tradice spálení pekelných peněz čelí určité kritice kvůli ekologickým dopadům, stále zůstává hluboce zakořeněnou součástí vietnamské kultury.
Turisté ale považují obětinové věže za fascinující ukázku vietnamské spirituality a řemeslného umu. Při návštěvě staré Hanoje určitě stojí za to navštívit místní trhy a obchody se svatými obětinami, kde je můžete vidět na vlastní oči. Ulice ve staré Hanoji, kde se prodávají výhradně votivní předměty, zejména obětinové věže z papírových bankovek, se jmenuje Hàng Mã. Je součástí staré čtvrti Hanoje Hanoi's Old Quarter a je známá právě prodejem různých tradičních votivních předmětů, papírových obětin a dekoračních materiálů, které se používají při vietnamských náboženských a kulturních rituálech. Neuvěřitelná podívaná!