PACHINKO... ZÁBAVA, HAZARD, TRADICE, I TROŠKA NOSTALGIE

10.01.2025

Pachinkoパチンコ zábava, hazard a japonská tradice, takové tři v jednom. Japonská forma herního automatu, do něhož hráči vypustí malé kovové kuličky, ten je vyšle na dráhu plnou kovových trnů. Kuličky se odrážejí a padají do kapsiček různých hodnot. Pokud hráč získá určitou kombinaci, vyhrává další kuličky. Hazardní hra, která přináší výhry v podobě kuliček směnitelných za věcné ceny. 

Za kvalitu fotografií se tímto omlouvám, nafotila jsem je v Tokiu, v roce 1997,  jsou  naskenovány ze starých poctivých papírových snímků, a naprosto věrně ukazují tehdejší realitu heren. Od té doby jsem již do žádné nevstoupila, odrazuje mě šílený hluk a světelné efekty.

Pachinko, jaké známe dnes, má ale hluboké historické kořeny. Původně se objevilo v 20. letech 20. století jako dětská hra, inspirovaná mechanickými hrami z Evropy. V průběhu let se však přetavila v obrovský komerční fenomén. V 50. a 60. letech 20. století se herny pachinko začaly masivně rozrůstat a postupně se proměnily v hlavní zábavní a hazardní činnost určenou pro širokou japonskou veřejnost.

Ve své zlaté éře, v 70. a 80. letech, byl herny pachinko místem, kde se scházeli lidé z různých sociálních vrstev. Hra byla nejen způsobem, jak si přivydělat, ale především způsobem, jak uniknout každodennímu stresu a povinnostem. Obchody s pachinko automaty rostly geometrickou řadou.

Automaty tehdy vypadaly jednoduše, mechanické stroje s kovovými trny, jednoduchým designem a základními zvuky. Lidé chodili do heren s rodinami a přáteli, užívali si vzrušení z hraní a sociální interakce. I přesto, že pachinko bylo od svého vzniku spíše spojováno s hazardem, vznikl celosvětově známý fenomén, který se stal neoddělitelnou součástí japonské kultury.

Současné pachinko se liší od původního vzhledu. Automaty již nejsou mechanické, ale zcela elektronické a nacpané pokročilými technologiemi. Herny jsou plné zábavných světelných efektů, šílených zvukových kulis a vizuálních témat z populární kultury, od anime až po videohry. Hráči mají k dispozici obrovské obrazovky, na kterých sledují interaktivní animace a mohou také na obrazovce sledovat, jak se pohybují jejich kuličky.

Důležitou změnou je skutečnost, že pachinko dnes není přímo spojené s výhrou peněz. Kvůli přísným japonským zákonům o hazardu není povoleno v pachinko hernách vyplácet peníze za vyhrané kuličky. Místo toho hráči obdrží žetony nebo lístky, které mohou vyměnit za rozmanité ceny, ale jak už to bývá… našla se cesta jak provést výměnu za peníze prostřednictvím třetí strany mimo hernu.

Dalším faktorem, který v současnosti ovlivňuje pachinko, je výrazný pokles jeho popularity mezi mladšími generacemi. Zatímco v 80. letech bylo skutečně masovým fenoménem, v posledních dvaceti letech jeho obliba u mladších Japonců klesla. Mnozí dávají přednost jiným formám zábavy, jako jsou videohry nebo online hazardní hry, a tak i herny pachinko musí stále více přizpůsobovat své nabídky. Navíc se mění i demografické složení hráčů, stále více pachinko hráčů tvoří starší lidé, kteří si hru oblíbili v minulých dekádách.

Je zároveň třeba vzít v úvahu, že tento průmysl čelí výzvám, jako jsou přísné regulace a změny v zábavním průmyslu. Pachinko samotné se možná proměnilo, ale jeho vliv na japonskou společnost je stále viditelný, je živoucím důkazem japonské schopnosti kombinovat tradici s inovacemi.

Závislost jménem pachinko...

Přestože může na první pohled působit jako nevinná zábava nebo pouhý historický fenomén, jeho rozsáhlé rozšíření a přítomnost v každodenním životě mnoha Japonců, zejména mužů, přináší i řadu sociálních problémů, které nelze ignorovat. Kromě ekonomických a kulturních aspektů je spojeno i s otázkami závislosti, izolace a kriminality. Není pouze otázkou zábavy, ale bohužel má i významné dopady na jednotlivce a společnost jako celek.

Jedním z nejvíce diskutovaných problémů je jeho potenciál k vytváření závislosti. Pachinko herny jsou často otevřené 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a poskytují příležitost pro muže všech věkových kategorií, aby se do tohoto světa ponořili na mnoho hodin. Hraní je rychlé, vzrušující a obvykle doprovázené silnými vizuálními a zvukovými efekty, což může být vysoce stimulující. Pro některé hráče se stane závislostí podobnou hazardním hrám, což má závažné důsledky pro jejich osobní a profesní životy.

Mnozí z nich začínají navštěvovat herny jen příležitostně, ale postupně to přeroste v rutinu, která může vést k finančním problémům, ztrátě práce, rodinným problémům a sociální izolaci. Statistiky ukazují, že část populace se skutečně stává na hře závislou, což zvyšuje tlak na japonskou společnost a její zdravotní a sociální systémy. Zatímco tradičně byla hra vnímána jako přijatelná forma zábavy, v posledních letech se vláda začala více soustředit na problematiku závislosti na hazardních hrách.

Dalším výrazným problémem je sociální izolace, kterou pachinko může způsobit. Mnozí muži, zejména starší generace, tráví v hernách celé dny, což vede k tomu, že se odcizují od svých rodin a přátel. Tento sociální izolovaný způsob života má negativní dopad nejen na jejich osobní vztahy, ale i na jejich duševní zdraví. Rychle se stávají osamělí, frustrovaní a v některých případech i depresivní. Místo, kde na začátku hledají krátkodobý únik od reality, má tak dlouhodobé negativní důsledky pro jejich celkový životní styl.

Sociální izolace a závislost spojená s pachinko vedly k tomu, že vláda začala podnikat kroky k regulaci tohoto průmyslu. V roce 2018 byl přijat zákon o regulaci hazardních her, který zahrnoval i změny pro pachinko, například stanovení časových limitů pro hraní a omezení počtu herních automatů, které mohou být provozovány v jedné herně.

Kromě sociálních a individuálních problémů, které hra přináší, je navíc spojena s další temnou stránkou, a to s organizovaným zločinem. V průběhu let byl pachinko byznys v Japonsku spojován s korejskými mafiemi a dalšími zločineckými skupinami, které měly silný vliv na provozování heren.

Korejské mafie, historicky silně přítomné v japonském podsvětí, využívaly pachinko jako způsob financování svých operací. V některých případech byly herny používány k praní špinavých peněz nebo financování nelegálních aktivit. Tento aspekt přispívá v Japonsku ke kontroverznímu vnímání pachinko. Budoucnost bude závislá na tom, jak se japonská společnost rozhodne přistupovat ke zmíněným problémům a jakým způsobem se průmysl bude schopen přizpůsobit měnícím se sociálním a právním podmínkám.

V Japonsku je totiž právní rámec pokud jde o hazardní hry velmi přísný a přímé vyplácení peněz za výhry v pachinko hernách je zakázáno. Nicméně, jak tomu prostě bývá, existuje systém, který tento zákon obchází, aniž by porušoval právní předpisy. Nazývá se jednoduše výměna kuliček a je základem pro to, jak hráči mohou získat skutečné peníze za své výhry.

Jak to funguje?

Když hráči hrají pachinko, vyhrávají kovové kuličky. Kuličky mají určitou hodnotu, ale nemohou být vyměněny přímo za peníze v samotné herně. Herny místo toho nabízejí věcné ceny, jako jsou plyšové hračky, elektronika, dárkové poukázky, nebo žetony, které nejsou hotovostní, ale mají svou hodnotu v daném obchodním rámci. Tato fáze je stále ještě v souladu s japonskými zákony, které zakazují hazard s hotovostí.

A právě v tuto chvíli nadchází klíčový moment… existuje totiž způsob, jakým si hráči mohou kuličky nebo žetony vyměnit za skutečné peníze, ale nikoliv přímo v samotné herně. V blízkosti většiny heren se nacházejí malé obchody nebo stánky, kde mohou hráči provést směnu. Směna mimo hernu je považována za legální, protože výměna se neprovádí přímo v herně, ale v separované a často nezávislé lokaci.

V japonštině se pro místa, kde si hráči mohou vyměnit kuličky z pachinko za peníze (nebo spíše za žetony, které mohou být následně směněny za peníze), používá několik termínů, ale nejčastěji se setkáte s termínem 交換所 kōkanjo, což doslovně znamená výměnná stanice nebo výměnný bod.

Existují i další výrazy, které mohou být použity v neformálnějších nebo místních kontextech, například 景品交換所 keihin kōkanjo, což znamená výměna cen a může odkazovat na místo, kde si hráči směňují získané výhry, žetony nebo poukazy, za peníze.

Místa, kde si lze kuličky vyměnit za peníze, bývají diskrétní a nenápadná. Některé herny mají malé dveře nebo průchody, které vedou přímo do těchto výměnných obchodů. Jindy bývá směnárna umístěna v malé budově nebo ve vedlejší ulici, na místech, která jsou hráčům dobře známá. Tady se kuličky obrazně řečeno přetaví ve skutečné peníze.

Systém je v Japonsku právně velmi šedou zónou, ale je akceptován, protože v samotné herně nikdy nenastane výměna kuliček přímo za peníze. Pachinko je tedy stále považováno za legální zábavu, i když v praxi lze za vyhrané kuličky nakonec dostat skutečné peníze, což pochopitelně vyvolává řadu otázek a kontroverzí. 

Kritici tvrdí, že takový způsob fungování hazardu v pachinko hernách, i když se vyhýbá přímému porušení zákona, má blízko k nelegálnímu hazardu. Vláda i policie jsou si vědomy obcházení, ale neexistují jednoznačné způsoby, jak proces úplně zastavit. Pachinko tedy zůstává v Japonsku legálním, ale kontroverzním a netransparentním fenoménem, který nabízí jedinečný pohled do světa hazardu, zábavy i trošku té nostalgie.