SEOLLAL... KOREJSKÝ LUNÁRNÍ NOVÝ ROK

15.11.2020

Stejně jako v ostatních asijských zemích patří také v Koreji příchod Nového roku mezi nejvýznamnější svátky. Jedná se o pohyblivý svátek, korejsky nazývaný seollal (설날 ), jehož oslavy trvají 3 dny a v roce 2021 připadnou na 11. - 13. února.

Přesto, že se v Koreji slaví také Nový rok podle gregoriánského kalendáře 1. ledna, je seollal daleko důležitější. Většinou tento svátek připadá na druhý nov po zimním slunovratu. Prakticky všichni Korejci využívají tyto volné dny k setkáním se svou rodinou. Proto se hromadně vracejí do rodných měst z různých koutů země i zahraničí, k rodičům a ostatním příbuzným. Podobně, jako je tomu v případě vietnamského největšího svátku TET. Ten letos připadne na 12. - 17. února.

K tradičním oslavám patří společné rodinné návštěvy hrobů zemřelých příbuzných, vykonání rituálu jesa, velké úklidy domů, aby se odstranil, pomyslně řečeno, všechen "prach minulého roku", a nebo třeba užívání si speciální dlouhé očisty v horké vaně. Své místo má rozvěšování lamp a řady dalších světel, aby lidé přivítali příchod nového roku s otevřenýma očima. Na Nový rok by totiž nikdo neměl spát. Pokud přesto usne, tvrdí lidové pověry, že se probudí se zbělaným obočím. Důležité je i pálení bambusových větviček, aby se odehnali zlí duchové, a oblékání se do tradičního oděvu hanbok.

K novoročnímu pohoštění nesmí chybět speciální polévka s rýžovými koláčky nazývaná tteok guk (dříve připravovaná z bažantího vývaru). Jakmile člověk dojí tuto polévku, říká se, že zestárnul o jeden rok. Proto se podávání tohoto pokrmu bere zároveň jako oslava narozenin. Nezbytné je také ranní podávání likéru gui balki sool, který má podle tradic čistit sluch. Dále jsou na stole masové placičky, sušené tomely, různorodé ořechy, datle a tradiční koláčky.

Hlavní novoročním rituálem v rodině je sebae, tradiční hluboká úklona starším osobám. Slavnostně oblečené děti se klaní svým rodičům (pro obřad klanění je stanoven jiný postup pro dívky a jiný pro chlapce), prarodičům a ostatním starším příbuzným s přáním štěstí do nového roku, korejsky saehae bok mani badeuseyo. Za to jsou děti odměněny menším obnosem v drobných hedvábných pytlíčcích nebo sladkostmi. Peníze se dříve dávaly dětem proto, aby se naučily s nimi hospodařit a šetřit. V dávných časech si za ně měly koupit kuřátka, z nich vychovat slepice, prodat je a za získané peníze si pořídit jiné větší domácí zvíře.

V tento svátek se také hrají rodinné hry yunnori nebo yut, se 4 speciálními klacíky, pomocí nichž se dříve věštilo. Podle toho, jak dřívka dopadnou, se odvíjí jejich síla. Chlapci pouštějí draky, kopou s míčem, který nesmí spadnout na zem. Děvčata se houpají na houpačkách, skáčou přes švihadlo nebo se baví roztáčením káči.

Tak tedy hodně štěstí všem do roku 2021 saehae bok mani badeuseyo!