TAIYAKI... KOLÁČKY VE TVARU RYBY, ČERVENÉHO MOŘSKÉHO VLKA, SYMBOL ŠTĚSTÍ A BOHATSTVÍ
Taiyaki... jedna z nejoblíbenějších japonských street food pochoutek, se od minulého století rozšířila do dalších asijských zemí. Např. do Koreje, kde je známá pod názvem bungeo-ppang, se dostala během japonského koloniálního období. V poválečném období se taiyaki objevilo i v USA.
Rybí koláčky se v Japonsku prodávají už od minulého století, od roku 1909. Obchodník Seijirō Kobe měl tehdy problémy s prodejem obyčejných kulatých koláčků, proto vymyslel inovaci, koláčky ve tvaru rybky.
Rybka připomíná tvarem opravdickou rybu tzv. červeného mořské vlka, který se japonsky jmenuje tai. Tai je považován za symbol štěstí a bohatství. Býval drahou rybou, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší, a i oni pouze při zvláštních příležitostech. Jeden z následovníků původního majitele Seijirō Kobe, Masamori Kobe, čtvrtý majitel obchodu Naniwaya Sōhonten (浪花家総本店), kde bylo taiyaki vynalezeno, tvrdil, že tak chtěl Seijirō dát obyčejným lidem možnost ochutnat drahé ryby za nízké ceny. V podstatě se jedná o obměněnou formu imagawayaki, oblíbené pochoutky, vyráběné obalováním fazolové pasty v moučné slupce, která si získala po celém Japonsku obrovskou popularitu a zařadila se mezi tradiční pouliční občerstvení.
Taiyaki se připravuje z běžného palačinkového nebo vaflového těsta. Těstíčko se nalije do formy ve tvaru rybky na obě strany. Na jednu stranu se pak dá náplň a pánvička se uzavře. Poté se smaží z obou stran dozlatova. Na internetu je spousta autentických video návodů, jak rybky správně připravovat, na sladko, nebo na slano. Varianty, velikosti i tvar rybek se různí. Taiyaki pánvičku je možno objednat z některého z asijských zásilkových webů.