THAJSKÉ EKO GASTRO BALENÍ
Země úsměvů, Zlatá země, nebo Země igelitu? V thajských ulicích vidíte kolem sebe miliony igelitových pytlíků, malých či větších krabiček, a dalších plastových obalů. Říká se, že Thajci jedí po celý den a když zrovna nic nekonzumují, přemýšlejí nad tím, co budou jíst.
A protože jsou zvyklí brát si jídlo od pouličních prodejců s sebou, domů, do kanceláří, na výlety, je pochopitelná potřeba pokrmy nějak zabalit. Spotřeba to musí být neuvěřitelná! Thajsko s počtem přes 70 milionů obyvatel je dnes již 20. nejlidnatější zemí světa. O to příjemnější je pak zjištění, že Thajci stále umějí potraviny balit i do ekologických materiálů.
Drobnější pochoutky umějí zabalit do tenkých pandánových listů, v nichž také často smaží marinované kousky masa. Pandánové listy pocházejí z tropické bylinné rostliny, kterou v Číně nazývají poetickým jménem "vonná rostlina", kvůli její jedinečné sladké vůni. Používá se zejména k barvení, aromatizaci dezertů a některých nápojů. Kdo pandan jednou ochutnal, nikdy na tu chuť nezapomene. Nezůstávejte jen u tolik zprofanovaných pad thai noodles, zkuste méně známé chicken in pandan leaves. Nebudete litovat! Nudle si můžete dopřát kdykoliv, klidně i u sebe doma, tofu a klíčky seženete dnes již hraje, ale na unikátní pandánové listy u nás těžko natrefíte.
Ze širších banánových listů umějí Thajci vytvořit větší tradiční balíčky/krabičky, v bambusových stvolech grilují na dřevěném uhlí roztodivné pochoutky, nebo do nich připravují moučníčky z rýže.
Čistou rýži je zvykem v Thajsku podávat vždy zvlášť, krásně zabalená může být právě v trychtýři z banánového listu. Takto se často podává v Severním Thajsku.
Nejznámějším a zejména pro turisty nejzajímavějším, více či méně efektně nazdobeným, nápojem jsou drinky nebo čistá kokosová voda podávaná ve skořápkách mladých kokosových ořechů.
Neobvyklé není ani servírování smažené rýže, např. s kuřecím masem a kešu oříšky, ve vydlabané polovině ananasu. Všechny tyto formy balení jsou krásné, užitečné a navíc ekologické! Dobrou chuť!