TUK-TUK NENÍ TUKÉ-TUKÉ... TŘÍKOLKY VS. GEKONI

13.04.2023

"Tuk-tuk" je dnes již považován za typické thajské vozítko, ale pochází původně z Japonska. Do Thajska se dostalo až v 19. století. Veselé, barevné, většinou parádně vymazlené tříkolky budete potkávat ve velkých městech i na venkově. 

Jedná se vlastně o alternativní taxi-službu, ovšem taxametr ani dodržování pravidel silničního provozu neočekávejte. Cenu si domluvte vždy předem! Některé hotely disponují vlastními "tuk-tuky", které nabízejí pro potěšení a kratší přepravu svým hotelovým hostům.

A teď ti gekoni… nejsou to jen tak obyčejné ještěrky, nechtějí žít v džungli, naopak milují a vyhledávají bydlení s lidmi, a to i v těch nejluxusnějších hotelích. V Thajsku se potkáte se dvěma druhy, "gekonem východním" a "gekonem obrovským".

Východní, přezdívaný "Džing Džog", je všudypřítomná ještěrka, rozmanitých barev, s přísavkami a často téměř průsvitným tělem. Ačkoliv bude vaší společnicí po celém Thajsku, živí se jen hmyzem a není člověku vůbec nebezpečná. Vleze ale prakticky všude, některé jsou opravdu miniaturní. Zabránit jim v tom není jak. Thajci říkají, že když na vás spadne ze stěny nebo stropu, je to štěstí, stejně jako v případě, že má rozdvojený, nebo dokonce roztrojený ocásek. Někteří Thajci si myslí, že když "Džing Džoga" sní dítě, získá tím ochranu proti nemocem a zlým duchům. Z pokoje ji nevyhánějte, velmi efektivně pomáhá v boji s hmyzem.

No a pak tady máme "gekona obrovského", kterému se říká "tuké", protože je aktivní v noci, a vydává velice hlasité zvuky znějící právě jako "tuké-tuké". Je to krásné zvířátko, barevné, plaché, samotářské. Má skvrnité tělo, obrovské oči, může dorůst 20-50 cm.

A ačkoliv se ho Thajci bojí, protože prý kouše, jediný skutečný problém je v tom, že je opravdu, ale opravdu velmi hlasitý, musíte si zvyknout, abyste se vyspali. Vyhnat "tuké" z obydlí je bohužel téměř nemožné. Funguje trošku jako naše kukačka, pokud se ozve 3x nebo méně, je to prý znamení neštěstí, pokud ale vícekrát než 3x, pak jde o štěstí.

Bohužel jej Japonci a Číňané považují za téměř zázračný lék, přisuzují mu roztodivné účinky a neváhají zaplatit za větší kusy i desítky tisíc dolarů.