ULTRAMODERNÍ KRÁSA I NEBEZPEČNÁ HROZBA... MRAKODRAPY

Je 28. března 2025 a světová média právě přinášejí první reportáže o ničivém zemětřesení, jehož epicentrum otřáslo Barmou, a které poté dorazilo zcela neočekávaně až do centra thajského Bangkoku. Doprava stojí, metro nefunguje, všichni freneticky zkoušejí navzájem kontaktovat své blízké.
Musím to napsat… srdce mi krvácí, myslím na všechny lidi, které jsem tam měla možnost potkat během svých cest v uplynulých 30ti letech. Všechna ta místa, která mi přinesla klid do tápající evropské duše. Nemám v úmyslu tady zveřejňovat přebrané fotografie z místa neštěstí, těch je všude kolem více než dost. Jen mě to vede k úvahám…
Asie se pyšní ohromujícím množstvím mrakodrapů, které dominují metropolím, jako jsou Bangkok, Šanghaj, Soul, Hongkong… Tyto stavby nejsou jen symbolem ekonomického růstu, ale také zázrakem moderního inženýrství. Používané materiály, jako vysoce odolná ocel, inovativní betonové směsi a speciální kompozity, umožňují budovám odolávat extrémním podmínkám, včetně přírodních katastrof. I přes veškerý pokrok se ale objevují obavy, jestli rychlý rozvoj a komerční tlak neohrožují bezpečnost obyvatel, zejména v oblastech náchylných k zemětřesením.

Pro zajímavost… i dnes při stavbách v mnoha asijských zemích hraje významnou roli tradiční materiál, bambus. Bambusová lešení se díky své lehkosti, pevnosti a ekologické udržitelnosti využívají již po staletí, zejména v oblastech, kde je bambus hojně dostupný. Navzdory své tradiční hodnotě a osvědčené funkčnosti však tyto konstrukce nedosahují moderních bezpečnostních standardů a představují tak dodatečné riziko pro stavební dělníky pracujících v náročných podmínkách.
Znepokojivým aspektem moderní výstavby v Asii jsou pracovní podmínky na staveništích, kde často pracují ženy. Tyto špatně placené pracovnice vykonávají fyzicky velmi náročné úkoly s minimem ochranných pomůcek a dalšího vybavení. Nedostatečná bezpečnost a ochrana na pracovištích přináší nejen zdravotní rizika, ale vyvolává otázky etiky a rovnosti v pracovním prostředí, s nimiž je třeba pochopitelně pracovat na úrovni firem i regulačních orgánů.
Kdo staví mrakodrapí giganty? Za těmito impozantními strukturami stojí přední asijské stavební firmy i mezinárodní korporace, které se specializují na velké infrastrukturní projekty. Spolupráce mezi místními odborníky a zahraničními technologickými giganty přináší do stavebního sektoru unikátní synergie, umožňující realizace i těch nejambicióznějších projektů. Nicméně, tento trend také vyvolává otázky ohledně udržitelnosti a etických aspektů, kdy komerční zájmy převažují nad dlouhodobou bezpečností a kvalitou staveb.
Při cestování po Asii nelze nezaznamenat, že mrakodrapy nejsou pouze symbolem pokroku, ale taky mementem, jak rychle se svět mění. Původní stará zástavba, v Bangkoku je to dobře viditelné třeba v části Bangrak, rychle ustupuje výškovým budovám. Ultramoderní design, oslnivá výška a technologické inovace.
Na druhé straně se nedá přehlédnout stín, visící nad těmito stavbami… neustálá hrozba přírodních katastrof, tlak na dodržování bezpečnostních norem a etické dilema spojené s rychlým urbanistickým rozvojem. Jakýkoliv pokrok může být hodnotný přece jen tehdy, když je dosažen s ohledem na lidské životy a tradice.
Města jako Bangkok, se svými kontrasty mezi historickými památkami a moderní architekturou, nás učí, že skutečná krása spočívá v rovnováze, v rovnováze mezi minulostí a budoucností.