ÚŽASNÝ SVĚT TAJEMNÝCH ZNAKŮ KANJI
Studium japonštiny je fascinující cestou, která vede přes rozmanitý terén jazyka a kultury. Jedním z nejzajímavějších aspektů japonského jazyka je bezpochyby systém písma kanji, který je pro všechny studenty jak výzvou, tak magickým oknem do historie a kultury Japonska.
Kanji jsou znaky převzaté z čínských ideogramů a jsou jedním ze tří hlavních skriptů používaných v japonštině spolu s hiraganou a katakanou. Každý znak kanji má svůj význam a jeden nebo více způsobů čtení. Studium kanji je klíčové pro porozumění psané japonštiny, protože jsou všudypřítomné v literatuře, novinách, na cedulích a v oficiálních dokumentech.
Kolik kanji se učí? V Japonsku se studenti během základního a středního školství naučí něco málo přes 2,000 standardních znaků nazývaných jōyō kanji. Tato sada znaků by měla pokrýt většinu běžných potřeb čtení a psaní. Avšak pro hlubší studium jazyka, literatury nebo pro speciální obory je rozhodně potřeba se naučit mnohem více znaků.
Kdy a proč se kanji učí? Kanji se začínají učit již v raném věku ve škole a pokračuje se v nich až do dospělosti. Důvodem je, že kanji jsou nezbytné pro plnohodnotnou komunikaci v japonštině. Nejenže umožňují čtení a psaní složitějších textů, ale také pomáhají rozlišovat mezi slovy, která znějí stejně, ale mají různé významy.
Jak se nejlépe kanji učit? Nejlepší metoda učení se kanji se liší od člověka k člověku, ale přesto existuje několik osvědčených metod...
- Pravidelné psaní a opakování kanji pomáhá zapamatovat si jejich tvary a významy.
- Používání mnemotechnických pomůcek a vytváření příběhů nebo vizuálních asociací, které pomáhají zapamatovat si kanji.
- Čtení textů obsahujících kanji a jejich používání v reálném kontextu.
- Komunikace s rodilými mluvčími.
- Aplikace a online nástroje nabízející moderní interaktivní způsoby, jak se učit a procvičovat kanji.
Studium japonštiny a kanji je cestou plnou objevů, která vyžaduje odhodlání a trpělivost, ale zároveň nabízí hluboký vhled do bohaté kultury a myšlení Japonska. Zradou je také, že každý znak má více čtení :-)!
On-jomi (音読み) Čtení, které vychází z čínštiny. On-jomi se používá ve složeninách a jako kořen slova. Například znak 東 (východ) má on-jomi čtení "tó".
Kun-jomi (訓読み) Čtení, které je specifické pro japonštinu. Kun-jomi se používá, když znak stojí samostatně nebo v kombinaci s dalšími znaky. Například znak 東 má kun-jomi čtení "higaši" (východ) a "azuma" (východní Japonsko, východní provincie).
Svět kanji je kouzelný!
Číst se dá totiž nejen v očích, nejen mezi řádky, číst se dá i atmosféra, číst se dají dokonce i některé kanji znaky... stačí troška představivosti. Zkuste si pro zajímavost jednoduchý krátký test. Samozřejmě ne každý znak je takto jednoznačný a jednoduchý, ale ke každému si můžete, nebo vlastně musíte :-), vytvořit vlastní příběh, vlastní mnemotechnickou pomůcku, protože každý z nás... prostě vidí a vnímá svět jinak!
Super dobrodružství, že ano?