TRADIČNÍ VÝROBA VONNÝCH TYČINEK
Vonné tyčinky mají v duchovním životě asijských zemí, včetně Vietnamu, zvláštní význam. Jsou nezbytnou součástí těchto kultur. Na několika málo místech ve Vietnamu se i dnes ještě vyrábějí vonné tyčinky tradičním, ručním, velmi náročným způsobem.
Jedním takovým místem je vesnice Yen Phu v centru Hanoje, kde se vonné tyčinky vyrábějí už od 13. století. Vyrobit vonné tyčinky je docela těžké a výdělek za tuto práci není nijak vysoký. Lidé z Yen Phu se přesto snaží tradici udržet. Mnohdy se řemeslu věnují celé rodiny. Výroba každé tyčinky probíhá v několika fázích. A zapojeni jsou příslušníci všech generací.
Starší členové rodiny mívají většinou na starost sušení, sběr nebo balení hotových výrobků. Nejobtížnější a nejkomplikovanější fází je správné smíchání vonného prášku z dřevěných pilin, kam je přidáván třeba badyán nebo skořice. Tuto práci musí provádět kvalifikovaní a zkušení jedinci, pokud se směs nepřipraví správně, vůně pracně vyrobeného produktu totiž nemusí být nakonec cítit.
Další vesnicí, kde se vonné tyčinky vyrábí tradičně, je například Xa Kieu, asi 42 km východně od Hanoje. Místní tyčinky mají jedinečnou vůni, obyvatelé je skutečně produkují bez přidávání jakýchkoliv chemických látek. Většinou používají kombinaci spálených lesních stromů, pryskyřice, stromů kanárníků a uhlí.
Co je to kanárník? Dřevina mnohostranného významu, vyhledávaná pro jedlé plody, těžená pro dřevo, zdroj pryskyřic a esenciálních olejů. Asijský druh kanárníku obecného poskytuje pryskyřici elemi. Tato vonná a hořká pryskyřice se užívá k výrobě mastí, laků, parfémů i jako přísada v potravinářství. Může být také použita k lepení dřeva a po rozpuštění v kokosovém mléce dokonce ke tmelení lodí. Olej je používán ke svícení nebo pro výrobu esenciálních olejů, s mnohostranným využitím v tradiční medicíně. Některé druhy kanárníků mají tak silné antibakteriální účinky, že se používají jako náhražka antibiotik.
Specifický poměr každé složky pro výrobu vonných tyčinek ve směsi je vždy místním tajemstvím. Po smíchání ingrediencí se musí směs rozmělnit a přidat trochu vody, aby se následně znovu rozemlela. Vyrábějí se zde především tyčinky ze santalového dřeva. Ačkoliv v dnešní době většinu úkonů při výrobě provádějí stroje, někteří místní dále zůstávají věrní ručním technikám.
Barevné kytice tyčinek v závěrečné fázi je třeba nechat proschnout. Desítky svazků proto bývají rozloženy po celé vesnici na zem těsně vedle sebe. Pohled na takovou barevnou scenérii je opravdu nádherný!