ASIJSKÝ KALEIDOSKOP


Výlet po khlong v Bangkoku je jedinečný zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít. Khlong kanály, které se táhnou po celém městě a díky kterým se říká Bangkoku Benátky východu, jsou jednou z nejvýraznějších součástí bangkokské kultury. Úžasná možnost vidět spoustu thajských domů, chrámů a trhů, které jsou jinak skryty před očima turistů, možnost...

Nová přednáška z listopadové cesty 2023 po thajských kuchyních! Společně s týmem knihovny na Šrámkově ulici v Havířově jsme ji pro vás připravili na 24. ledna 2024. Těšíme se na setkání s vámi od 17:30 hod! Fenomenální thajská gastronomie uchvátí od první chvíle každého návštěvníka! Nádherné kombinace barev, chutí a vůní, společně vytvářejících...

Prohlédněte si mini fotoreportáž z druhé lednové soboty 2024! Nakupovat můžete v úterý a ve čtvrtek mezi 12:00 až 22:00 hod. a taky o sobotách a nedělích od 06:00 až do 18:00 hod. Kultura prodeje je tedy spíše autenticky asijská než standardní česká, ale seženete fakt i ty největší podivnosti! Originální kuchyńské potřeby, keramické misky všech...

Onigiri… japonské rýžové koule nebo trojhránky, které se tradičně plní různými náplněmi, z nichž k nejoblíbenějším patří v Japonsku losos, tuňák, okurka, umeboshi (kyselé nakládané švestky) nebo kombu (sušené řasy). Jsou skvělé jako svačina, ale i lehký oběd. Velice snadno si je můžete připravit i u vás doma!

Cedrát, latinsky Citrus medica, je citrusový plod, který je v Asii k dostání zejména v zimních měsících. Cedráty rostou na listnatých stromech, kmeny jsou štíhlé a téměř po celé délce obrostlé větvemi, proto připomínají spíše keře.

Thajci používají pro přípravu většiny jídel pánve známé snad všem jako woky. Malé nebo obrovské, ale vždy s kulatým dnem. Ty pocházejí z Číny a jsou součástmi asijských kuchyní již více než 2000 let. Název wok má svůj původ v kantonském slově, které znamená vlastně nádoba na vaření, tzn. hrnec.

Thajci FAKT NEPOUŽÍVAJÍ pro tradiční thajská jídla olivový olej, a to bez ohledu na současnou evropskou vlnu posedlosti olivovým olejem! Samozřejmě, že jej znají, samozřejmě, že je také v Thajsku dostupný, svět se globalizuje... ale jednoduše do tradiční thajské kuchyně nepatří. A navíc, pro běžnou thajskou domácnost je prostě zbytečně drahý.

Hot Pot... asijská specialita, skládající se z horkého vývaru, do něhož se postupně přidávají různé suroviny. Tento pokrm pochází z Číny, ale dnes je oblíbeným a populárním v mnoha zemích, včetně Thajska, Japonska, Koreje, Vietnamu, Singapuru.

V Thajsku jsou listy pandanů známé jako bai toey, na západě spíše jako listy vřesovců. Pandanovník (Pandanus amarylifolius) je stálezelená rostlina původem z jihovýchodní Asie. Co ji ale dělá tak výjimečnou? Její proslulost spočívá v aromatické vůni a jasně zeleném odstínu listů, který vnášejí do sladkých i slaných pokrmů.

Další exotická pochoutka, cherimoya, známá také jako kustovnice a chirimuya, je jedlou kvetoucí rostlinou z čeledi Annonaceae. Vědecky známá jako Annona cherimola, má tvar kuželovitého ovoce se ​​zelenou a šupinatou kůží a krémovou sladkou dužninou. V Thajsku je cherimoya poměrně vzácná, ale lze ji najít na některých trzích.

Orchideje uchvacují odedávna člověka svou jemnou krásou a obrovskou druhovou rozmanitostí. Nás Evropany zvláště. U tak nádherné rostliny je nějak automatické, zkusit si přivonět, jenže… už méně známým faktem je, že řada těchto exotických krásek jednoduše nevoní.