ASIJSKÝ KALEIDOSKOP


Od října do listopadu se každoročně po celém Japonsku konají chryzantémové festivaly a výstavy. Chryzantémy se na japonských rodinných erbech používají již od starověku a mají pro zemi vycházejícího slunce důležitý význam.

Domy duchů, připomínající tradiční thajské domy nebo chrámy, jsou v podstatě svatyněmi ochranného ducha místa. Po celé jihovýchodní Asii, napříč Thajskem, Vietnamem, Kambodžou, Laosem, Barmou, Malajsií, Indonésií i Filipínami, na ně narazíte doslova na každém kroku.

"Tuk-tuk" je dnes již považován za typické thajské vozítko, ale pochází původně z Japonska. Do Thajska se dostalo až v 19. století. Veselé, barevné, většinou parádně vymazlené tříkolky budete potkávat ve velkých městech i na venkově.

Celé jméno tohoto úžasného města je… Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Menší nebo větší, ale stále jedna z hlavních forem veřejné dopravy. Doslovný překlad je "dvě řady", tedy v reálu přestavěný pick-up se dvěma řadami sedadel vzadu pro cestující. Populární zejména ve městě Pattaya, někdy nazývaný jako "bahtový autobus".

Gastro statistiky, průzkumy, žebříčky, srovnání, michelinská ocenění... nejoblíbenější thajská "street food" jídla, nejoblíbenější Thajci samotnými, nejoblíbenější cizinci...

V každém obchodním centru v Bangkoku i dalších větších thajských městech existují celá patra, "food courts", která nabízejí všechny myslitelné možnosti stravování.

Ojedinělá výstava japonských zenových obrazů v Praze s poetickým názvem Kaeru-An… tedy "Z žabí tůně"… byla pro obrovský zájem prodloužena až do června 2023.